Sorting by

Εκπαιδευτική περιήγηση στο Πολεμικό Μουσείο Τρίπολης

Μες στο Πολεμικό Μουσείο:

Εκπαιδευτική περιήγηση στο Πολεμικό Μουσείο Τρίπολης

Η Δρ Βάια Μανώλη, Σύμβουλος Εκπαίδευσης ΠΕ70 Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αρκαδίας στο πλαίσιο συνεργασίας με το Πολεμικό Μουσείο Τρίπολης επιμελήθηκε εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο «Μες στο Πολεμικό Μουσείο: Εκπαιδευτική περιήγηση στο Πολεμικό Μουσείο Τρίπολης».

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες των Ε και ΣΤ τάξεων με σκοπό την εξοικείωση τους με το Μουσείο και την αξιοποίησή του στη μαθησιακή διαδικασία.

Την Πέμπτη 11 Απριλίου 2024 υλοποιήθηκε η πιλοτική εφαρμογή με τη Στ1 τάξη του 8ου Δημοτικού Σχολείου Τρίπολης.

Θερμές ευχαριστίες στον κο Δ. Φωτόπουλο, Σμήναρχο/Διευθυντή του Πολεμικού Μ. Τρίπολης για την άψογη συνεργασία, τον κο Γ. Λαλιώτη, Δ/ντή του 8ου Δ.Σ. Τρίπολης και την κα Σ. Τσιώλη για την άμεση θετική ανταπόκριση στην πρόσκληση και φυσικά την υπέροχη ομάδα της ΣΤ1 τάξης για την όμορφη και εποικοδομητική εμπειρία την οποία βιώσαμε.

Ευελπιστούμε στη σταθερή συνεργασία με το Πολεμικό Μουσείο Τρίπολης με υλοποίηση του εκπαιδευτικού προγράμματος σε τακτική βάση από την επόμενη σχολική χρονιά.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνείτε με τη Σύμβουλο Εκπαίδευσης ΠΕ70 στο vaiamanoli@sch.gr.