Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για ανάληψη υπερωριακής απασχόλησης σε κατ΄ οίκον διδασκαλία μαθήτριας

Καλούμε τους εκπαιδευτικούς μόνιμους και προσωρινούς αναπληρωτές (αποκλειόμενων των απασχολούμενων σε Πράξη Ε.Σ.Π.Α.), ειδικότητας Δασκάλων κλάδου ΠΕ 70 οι οποίοι υπηρετούν σε Σχολικές Μονάδες περιοχής ευθύνης μας και επιθυμούν να αναλάβουν να διδάξουν υπερωριακά, για πέντε (5) διδακτικές ώρες εβδομαδιαίως που δεν θα υπερβαίνουν συνολικά τις είκοσι (20) διδακτικές ώρες μηνιαίως, σε κατ΄ οίκον διδασκαλία μαθήτριας της Γ΄ τάξης του 8ου Δημ. Σχολείου Τρίπολης από 18-11-2022 έως 31-12-2022 (με δυνατότητα περαιτέρω χρονικής μετατόπισης), να υποβάλουν αίτηση στην οικεία Δ/νση Π.Ε. από την Τρίτη 15 Νοεμβρίου 2022 έως και την Παρασκευή 18 Νοεμβρίου 2022 και ώρα 12η μεσημβρινή.

Επισημαίνεται ότι θα εξεταστούν κατά προτεραιότητα οι αιτήσεις εκπαιδευτικών που έχουν τα προσόντα όπως αυτά ορίζονται στην παράγραφο 2 του άρθρου 48 του Ν.4415/2016 (159 Α΄) δηλαδή τυγχάνουν: α) Εκπαιδευτικοί Ε.Α.Ε. πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης κλάδου ΠΕ 71, β) Εκπαιδευτικοί Ε.Α.Ε. πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, που ανήκουν σε όλους τους προβλεπόμενους από τις ισχύουσες διατάξεις κλάδους γενικής και επαγγελματικής εκπαίδευσης με εξειδίκευση στην Ε.Α.Ε. όπως αυτή ορίζεται (μεταπτυχιακές σπουδές στην Ε.Α.Ε., διετή μετεκπαίδευση στην Ε.Α.Ε., κ.λ.π.) και σε περίπτωση έλλειψης αυτών, αιτήσεις ενδιαφερόμενων α) με προϋπηρεσία σε Σ.Μ.Ε.Α.Ε. και Κ.Ε.Σ.Υ. τουλάχιστον ενός (1) διδακτικού έτους ή β) της Γενικής Αγωγής εφόσον ισχύει ότι «Η κατ’ οίκον διδασκαλία δεν παρέχεται υποχρεωτικά από εκπαιδευτικό Ε.Α.Ε. παρά μόνο, εάν γνωματεύσει σχετικά το οικείο ΚΕΔΔΥ» όπως ορίζεται στο έκτο εδάφιο της περίπτωσης γ΄ της παραγράφου 4 του άρθρου 6 του Ν.3699/2008 (199 Α΄) καθώς αυτό προστέθηκε με την παράγραφο 8 του άρθρου 28 του Ν.4186/2013 (193 Α΄)

Πρόσκληση για κατ΄ οίκον διδασκαλία μαθήτριας διδ. έτους 2022-2023