10η Σχολική Εκστρατεία Ενάντια στην Ενδοσχολική Βία και Εκφοβισμό “Μίλα Τώρα”

Σας ενημερώνουμε ότι «Το Χαμόγελο του Παιδιού» εν όψει της 6ης Μαρτίου Σχολικής Ημέρας Ενάντια στην Ενδοσχολική Βία και Εκφοβισμό θα πραγματοποιήσει για 10η συνεχή χρονιά την εκστρατεία Μίλα Τώρα. Όλες οι δράσεις θα γίνουν στο πλαίσιο της θεσμοθετημένης συνεργασίας τους με το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων και μέσα από το εγκεκριμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα από το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής με τίτλο «ΓΙΝΟΜΑΙ ΕΘΕΛΟΝΤΗΣ-ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΟΥ» (Αρ. Πρωτ.: Φ.2.1/ΕΧ/65889/112444/Δ7).

Με βασικό μήνυμα το «ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ» «Το Χαμόγελο του Παιδιού»  καλεί όλα τα σχολεία και τα παιδιά να συμμετέχουν και να δημιουργήσουν το δικό τους μήνυμα.

Ενδεικτικές ενέργειες που μπορούν να πραγματοποιήσουν οι Σχολικές Μονάδες είναι:

Να γράψουν ή να ζωγραφίσουν το σύνθημα ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ και να φωτογραφηθούν κρατώντας το, δείχνοντάς το ή όπως αλλιώς επιθυμούν.

Μπορούν να δημιουργήσουν το σύνθημα ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ με τα σώματά τους ή με τις τσάντες τους στην αυλή του σχολείου τους

Να στείλουν απομακρυσμένα-μέσα από τις οθόνες τους σε ένα χαρτί, σε ένα poster, με οποιοδήποτε τρόπο το μήνυμα τους.

Να δώσουν τα δικά τους μηνύματα μέσα από ένα βιντεάκι (σε οποιαδήποτε μορφή, με οποιοδήποτε μέσο). Όπως το animationπου δημιούργησαν οι μαθητές από το Ιδιωτικό Γυμνάσιο Λύκειο ‘Ώθηση’ (δείτε εδώ)

Ή όπως δημιούργησε το 2ο ΔΣ Ορεστειάδας (δείτε εδώ)

Κάνοντας κάποιο χορευτικό, flashmob ή τραγουδώντας για αυτό το σκοπό

·         Χορευτικό

·         Flashmob

Περισσότερες ενέργειες που πραγματοποίησαν σχολεία κατά την περσινή χρονιά μπορείτε να δείτε εδώ.

Οι δράσεις θα αναρτηθούν κα θα προβληθούν αντίστοιχα στα Social Μedia του Οργανισμού «Το Χαμόγελο του Παιδιού»  και στο sitemilatora.gr

Παρακαλούμε όπως καταθέσετε τα υλικά σας έως την Κυριακή 19 Φεβρουαρίου 2023 στο παρακάτω link: https://forms.gle/VV3iM5LWExwYdXez9

Οδηγίες για την χρήση των πλατφορμών Youtube, GoogleDrive και Wetransferμπορείτε να βρείτε εδώ.

Για την κατάθεση των συμμετοχών και οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή διευκρίνιση μπορείτε να απευθυνθείτε στην κυρία Τζωρτζίνα Τσάγκα στο 11040 (αστική χρέωση) ή μέσω email στο milatora1056@gmail.com