Δράσεις που υλοποιήθηκαν από Σχολικές Μονάδες την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Σας ενημερώνουμε ότι οι Διευθυντές Εκπαίδευσης Π.Ε. και Δ.Ε. Αρκαδίας και ο Υπεύθυνος Φυσικής Αγωγής και Σχολικού Αθλητισμού της Π.Ε. Αρκαδίας, επισκέφτηκαν  και παρακολούθησαν τις δράσεις που υλοποίησαν το 9ο, το 11ο, και το 1ο Δημοτικό Σχολείο της Τρίπολης για την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Βίωσαν τον ενθουσιασμό και την χαρά των μαθητών και αντάλλαξαν ιδέες και εμπειρίες με τους εκπαιδευτικούς. Οι συγκεκριμένες αθλητικές δράσεις υλοποιήθηκαν με πρωτοβουλία των εκπαιδευτικών του κλάδου ΠΕ11 Φυσικής Αγωγής, σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς των Σχολικών μονάδων. Υλοποιώντας τις αθλητικές δραστηριότητες οι μαθητές μπόρεσαν να κατανοήσουν την θεμελιώδη σημασία της σωματικής  άσκησης και του αθλητισμού γενικότερα στην προαγωγή και διατήρηση της σωματικής και ψυχικής τους υγείας. Οι συγκεκριμένες αθλητικές δραστηριότητες πραγματοποιήθηκαν στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Τρίπολης και στο Ιδιωτικό Αθλητικό Κέντρο “Play Time”.