Δράσεις που υλοποιήθηκαν σε Σχολικές Μονάδες για την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών

Σας ενημερώνουμε ότι έχουν αναρτηθεί ενδεικτικά οι δράσεις που υλοποιήθηκαν στο 1ο και στο 12ο Δημοτικό Σχολείο της Τρίπολης για την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών. Οι συγκεκριμένες δράσεις υλοποιήθηκαν σε συνεργασία με την Διευθύντρια της Διεύθυνσης Π.Ε. Αρκαδίας, τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές/τριες της Ε΄ τάξης των δύο σχολικών μονάδων. Αξιοποιώντας την εκπαιδευτική προσέγγιση του παιχνιδιού, οι μαθητές/τριες μπόρεσαν να εκφράσουν τον δικό τους κώδικα συμπεριφοράς και επικοινωνίας με τους συμμαθητές τους και να αναδείξουν τις πολιτισμικές καταβολές και διαφορές τους. Μέσω βιωματικών δράσεων οι μαθητές/τριες μαθαίνουν να δημιουργούν γέφυρες επικοινωνίας προάγοντας την αμοιβαία κατανόηση και τον αλληλοσεβασμό. Κατανοώντας την διαφορετικότητά-ατομικότητά τους και βιώνοντας την πολυπολιτισμικότητα κλήθηκαν να μάθουν να διαχειρίζονται και να αποδέχονται την διαφορετικότητα ως το δικαίωμα του καθενός να εκφράζεται ελεύθερα μέσα στα πλαίσια της ομάδας που ανήκει αξιοποιώντας και αναπτύσσοντας κοινούς κώδικες συμπεριφοράς και επικοινωνίας.

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΥΛΙΚΟ