Βιωματικό εργαστήριο «Ζητήματα επιλογών για μια βιώσιμη πόλη»

Το ΚΠΕ Καστρίου σε συνεργασία με την Πρωτοβάθμια Διεύθυνση Εκπαίδευσης Αρκαδίας υλοποίησαν, την Τετάρτη 21 Σεπτεμβρίου, το βιωματικό εργαστήριο «Ζητήματα επιλογών για μια βιώσιμη πόλη», στο 12ο Δ.Σ. Τρίπολης, στο πλαίσιο του εορτασμού της Ευρωπαϊκής Ημέρας χωρίς Αυτοκίνητο. Οι εκπαιδευτικοί της Πρωτοβάθμιας Αρκαδίας που ήρθαν, ήθελαν… “να αλληλεπιδράσουν”, “να μάθουν ο ένας από τον άλλον”, “να γνωρίσουν νέες εκπαιδευτικές τεχνικές”, “να πάρουν ωραίες ιδέες”,” να παρακολουθήσουν ένα δια ζώσης σεμινάριο όπως παλιά”, “να συναναστραφούν με συναδέλφους”, ”μια ιδέα για την ημέρα χωρίς αυτοκίνητο”, κ.α. To εργαστήριο κύλησε σε ένα ζεστό και όμορφο κλίμα για τρεις ώρες και στην αξιολόγηση οι συνάδελφοι εκπαιδευτικοί είχαν μόνο καλά να πουν για την “αμεσότητα της εκδήλωσης”, “τα παιχνίδια γνωριμίας”, “τη δράση playback”, “την επιστροφή στο «δια ζώσης»”,”τη συνεργασία”, “το κλίμα”, “τις πλούσιες ιδέες”, “την κατάρτιση των διοργανωτών” και βρήκαν χρήσιμο για την εφαρμογή στο σχολείο τους στο πλαίσιο των εργαστηρίων δεξιοτήτων και στην περιβαλλοντική εκπαίδευση: “τη δράση για τη δημιουργία και οργάνωση περιβαλλοντικού μονοπατιού στην πόλη”, “τη συζήτηση με την τεxνική του world cafe”, “ το θεατρικό εργαστήρι για να πουν μια ιστορία τα παιδιά”, κ.α. Εμείς σαν διοργανωτές πήραμε μια πολύ καλή ανατροφοδότηση για το πρόγραμμα που σχεδιάζουμε για μια βιώσιμη πόλη, ειδικά στη σχεδίαση περιβαλλοντικού μονοπατιού γύρω από τα σχολεία, με στόχο οι μαθητές να εμπλακούν σε ζητήματα επιλογών που βιώνουν καθημερινά, να ευαισθητοποιηθούν, να γνωρίσουν και να δράσουν.

Καζακώνη Πηνελόπη

Υπεύθυνη ΚΠΕ Καστρίου