Επιμόρφωση των Εκπαιδευτικών στις Δεξιότητες μέσω Εργαστηρίων

Το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Ι.Ε.Π.), Ν.Π.Ι.Δ., το οποίο εποπτεύεται από την Υπουργό Παιδείας και Θρησκευμάτων, προτίθεται να υλοποιήσει εξ αποστάσεως επιμόρφωση για τα σχολικά έτη 2020-2021 και 2021-2022 στο πλαίσιο της Πράξης: «Επιμόρφωση των Εκπαιδευτικών στις Δεξιότητες μέσω Εργαστηρίων» με κωδικό ΟΠΣ ( MIS) 5092064,του Ε.Π. «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση 2014-2020». Η επιμόρφωση αυτή αφορά σε μόνιμους και αναπληρωτές/ώτριες εκπαιδευτικούς Α/θμιας (Νηπιαγωγείο- Δημοτικό) και Β/θμιας (Γυμνάσιο) Εκπαίδευσης για τα σχολικά έτη 2020-2021 και 2021-2022, στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων.

Η  επιμόρφωση των εκπαιδευτικών στις Δεξιότητες μέσω εργαστηρίων, που θα υλοποιηθεί με εφαρμογή τεχνικών εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, θα έχει συνολική διάρκεια που αντιστοιχεί σε είκοσι (20) ώρες που επιμερίζονται ως εξής: 10 ώρες εξ’ αποστάσεως ασύγχρονης παρακολούθησης βιντεομαθημάτων και 10 ώρες ασύγχρονης εξ’ αποστάσεως μελέτης επιμορφωτικού υλικού, που θα είναι διαθέσιμο από τις 22-06-2021 μέσω της υφιστάμενης πλατφόρμας διαχείρισης εκπαιδευτικού περιεχομένου και ηλεκτρονικής μάθησης του ΙΕΠ, η οποία εξ’ άλλου θα χρησιμοποιηθεί και για την ανάρτηση των δραστηριοτήτων προς τους επιμορφούμενους/νες, καθώς και για την επικοινωνία μεταξύ τους και με τους επιμορφωτές/τριες σε όλη τη διάρκεια του προγράμματος  επιμόρφωσης.

Οι ενδιαφερόμενοι/νες μόνιμοι και αναπληρωτές/ώτριες εκπαιδευτικοί Α/θμιας (Νηπιαγωγείο-Δημοτικό) και Δ/θμιας (Γυμνάσιο) Εκπαίδευσης, μπορούν ήδη από Δευτέρα 31-05-2021 και ώρα 13.00, να υποβάλλουν ηλεκτρονικά δήλωση συμμετοχής για τα σχολικά έτη 2020-2021 και 2021-2022 μέσω της ιστοσελίδας του Ι.Ε.Π. (https://www.iep.edu.gr/services/mitroo/login.php)

Διαβίβαση πρόσκλησης για υποβολή δήλωσης συμμετοχής στην εξ αποστάσεως επιμόρφωση μόνιμων και αναπληρωτών/ωτριών εκπαιδευτικών

Πρόσκληση για υποβολή Δήλωσης Συμμετοχής στην επιμόρφωση